Tekirdağ Yaşam Koçu Recep Keskin

Yaşam koçunun ilk  görevi yaşam sanatının inceliklerini anlayıp danışanlarına bunun farkındalığını sağlatmak. Kişisel gelişimin ilk ve önemli adımı öz-farkındalıktır aslında. Alfred Adler ,Yaşam sanatı kitabında bundan bahsederken insan hayatının en önemli döneminin 4 ila 5 yaş arasında yaşam üslubunu belirlediği dönem olarak ifade eder. Peki yaşam üslubunu belirleyen adımlar nedir?

1.Amaca yönelmek: Yaşamın özünde saklı olup, gelişme ,çaba harcama, iş görme eğilimiyle kendini açığa vuran yaratıcı gücü kavrama arzusu. Her ruhta bir amaç ve ideal düşüncesi yaşar ve ruh bunların yardımıyla içinde bulunduğu durumu aşmaya, somut bir amaç saptayarak haldeki eksiklerini gidermeye karşılaştığı güçlükleri yenmeye çalışır.

2.Algılama şeması: Rol modelini belirledikten sonra çocuk karşılaşacağı durumları gerçekte oldukları gibi değil, kişisel algı şemasına göre başka bir deyişle, peşin yargılı kendini çıkarlarını ölçüt yaparak algılayacaktır.

3.Toplumsallık duygusu: Cesur, kendinden emin ve dünyayı kendi evi gibi hissedip yadırgamayan insanlardır ki yaşamın hem zorluklarından hem de üstün yanlarından aynı şekilde yararlanır, asla ürkek çekingen değillerdir.

4.Sağduyu: Cesaret, özgüven, toplumsallık duygusu ve toplumsal değerler sezgisi şeklinde oluşur.

5.Anne ve Baba etkisi: Şımarık çocuk ,yadsınmış çocuk

6.Duygular ve Düşler: Yaşamsal amaç tarafından saptanmış doğrultu, duygusal yaşamı da kontrolü altında tutar.

7.Doğum sırası ve ilk anılar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İletişim

7/24 Bize iletişim Panelimiz Üzerinden Ulaşabilirsiniz...