Follow Us!
Facebook Twitter Google Plus Linkedin Instagram

Tekirdağ Yaşam Koçu İletişim

Bir önceki makalemizde yaşama sanatından bahsettik. Ama bunu daha fazla ilk çocukluk dönemiyle alakalı gelişim sürecini belirtmek için yazdık. Peki, sağduyu ve toplumsallık duygumuz yoksa ne yapabiliriz?

Toplumsallık duygumuzun eksikliğini sabırsız olmamızdan anlarız. Özellikle çocuklar sabırsız, üstünlük amacıyla davranan, kavgacı ve arsız yapıdaysalar muhtemelen toplumsallık ve sağduyu eksikliğinden bahsedebiliriz. Bu tutum hayatı boyunca karşılaşacağı engellerde yeterli enerji ve cesareti bulamamasına sebep olacaktır. Peki, bu tutumu düzeltmek için ne yapabiliriz?

Yanlış yaşam üslubunu adına danışanın peşin yargılarının ayağını yerden kesecek, kişiliklerine nüfuz edeceğimiz toplumsallık duygusunu arttırmaktır. Bize düşen görev danışanın yaşamsal amacının değiştirilmesidir. Mesela bir örnek olarak bir eğlencenin organizatörlüğünü yaparak arkadaşlarının iyi vakit geçirmesini kendisine sağlatmak olumlu bir gelişme sağlayacaktır.

Diğer bir konu da vücut devinimleri ve pozisyonlarıdır. Çocuğun ayakta duruş şekli dik mi, eğik mi ayaktayken bir yere yaslanıyor mu, annesi veya bir nesneye, toplum içerisinde katılımı rahat mı yoksa uzaktan mı izliyor? Bunun gibi bir çocuğun ayakta duruş ile birçok konuda fikir sahibi olunabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

WhatsApp chat